Vacheron Constantin üçyüz yıldır, Cenevre binalarının üst katında bulunan ışıkla dolu atölyelerinde sanatlarını icra eden prestijli ve kültürlü saat ustalarına verilen isim olan “Les Cabinotiers” geleneğini sürdürmektedir. Astronomi, bilim ve sanattan esinlenerek, nadir bir teknik ve estetik karmaşıklık ile dolup taşan ısmarlama saatler tasarladı. Bu yıl marka, Les Cabinotiers departmanının yarattığı eşsiz modellere çok özel tasarımlar ekledi. Kadranları ve kasaları süsleyen görkemli vahşi hayvanların gücü, yüksek saatçilik teknikleri ve el sanatlarının birleşiminin etkileyici bir çalışmasıdır.

Bu görkemli model; uyumlu olarak hizalanmış kadran kompozisyonuyla, çevresini sakin bir şekilde inceleyen aslandan yayılan dinginliği yansıtır.  İnce vuruşlarla, sahnenin gerçekçi bir portresi sağlanıyor. Malta hacı şeklindeki kafeste duran tourbillon’u ve 14 günlük güç rezervi bulunan bu model, hem güç hem de dayanıklılık hissi uyandıran soylu aslanı anımsatıyor. Bu teknik komplikasyon, ustalık isteyen tekniklerle birleşiyor: Kasasına işleme yapılırken, kadranı grisaille emaye ile kaplanıyor. Bu teknik; gri, kahverengi ve beyaz gölge efektlerinin oluşturulabilmesi için kullanılıyor. Altın plaka kahverengi bir katmanla birleştirilip fırınlanıyor, ardından son derece nadir “Blanc de Limoges” olarak da bilinen Grand Feu emaye türü uygulanıyor. En üst düzeydeki emaye ustalarının göz alıcı işi, bu gizemli hayvanı düşünmek için büyüleyici bir davet.

Kuşların kralı, gücü ve zarafeti temsil eden şahin, bu sıra dışı modelin kadranını süsleyen Grand Feu grisaille “Blanc de Limoges” emaye tekniğine ilham kaynağı oldu. Uzmanlık ve sıkı disiplin, bu sanatta ustalaşmanın en önemli faktörüdür. Çünkü 800 ° ila 900 ° C arasında fırınlama yapmak, kadranı yakma riski göz önüne alındığında son derece hassasiyet gerektirir. Emaye ustasının dokunuşları şahinin duruşunu ve ifadesini tamamlıyor.

Bambu ormanındaki kaplan, oyma el işçiliği ile sonsuz bir derinlik hissi verilerek kadranın ortasına yerleştirildi. Eski ustalardan kalma ince çizgi gravür tekniğinin bu şekilde inanılmaz incelikte uygulanabilmesi için en az beş yıllık bir tecrübe gerekiyor. Bu teknikle yaratılan bir heykel, çarpıcı ve gerçekçi detaylara sahip oluyor. Zamanın bu egzotik ve yaratıcı ifadesi, dört kenardan gözüken 2460 G4 Kalibre ile donatıldı. Saat, dakika, gün ve tarih pencereleri el sanatlarına saygı niteliğinde kadranın dört bir yanında beliriyor.