Monaco prensliğindeki ikonik Port Hercules’te düzenlenen Monaco Yacht Show (MYS) lüksün zirvesini temsil ediyor. MYS’de her yıl dünyanın en saygın tersaneleri tarafından inşa edilen 125’in üzerinde olağanüstü özel yapım süper yat sergileniyor, Şov yat endüstrisinin liderlerine ev sahipliği yapıyor. Her yıl Eylül ayında yat endüstrisi dünya genelinde ilk kez lanse edilen kırk civarında yatın gözler önüne serildiği MYS’ye odaklanıyor. Sergiye katılan 600 şirket ve partner de MYS’nin artan başarısına katkıda bulunuyor. Monaco en saygın süper yat üreticileri, ödül kazanan yat tasarımcıları, lüks ürün tedarikçileri, itibarlı aracı firmalardan en çok rağbet gören su oyuncakları, prestij otomobilleri, helikopter ve özel jet üreticilerine uzanan bir yelpazeye yayılan, endüstride etki yaratan isimler için en üst düzey vitrini sunuyor.

Monaco Yacht Show’un hemen öncesinde, 6. Süper Yat Ödülleri Töreni’nde dünya çapındaki ilk lansmanlarını Monaco’da yapan dört muhteşem yatın ödülleri verildi. Tören, 24 Eylül’de Yacht Club de Monaco’da düzenlenen MYS Açılış Galası’nda gerçekleşti. Etkinliğe yat dünyasının sosyal elitleri, yat sahipleri, iş dünyası liderleri ve şovun lüks endüstrisinin partnerlerinden 350 VIP misafir katıldı. Ödül Töreni’nin kupaları Çek üretici Preciosa tarafından el üfleme kristal tekniğiyle özel olarak yapıldı. Kupalar, denizin akıcılığını ve düzensizliğini, diğer bir deyişle dalgaları, devinimi ve değişiklikleri temsil ediyor. Sadece MYS/RINA Ödülü’nün kupası RINA tarafından sunuldu.

2019 Monaco Yacht Show 44’ü ilk kez lanse edilen 125 süper yatı ağırladı. Bu yılın tekne filosu 1991’den bu yana sergilenen en büyük ve en hacimli filo oldu. Sergilenmekte olan süper yatların toplam değeri 4 milyar Euro civarında, satışa sunulan yatların ortalama fiyatı ise 37,8 milyon Euro (Kaynak: 2019 MYS’de sergilenen 30 metre üzeri uzunluğa sahip yatlara dayalı olarak SuperYacht Times tarafından yapılan analiz).

Rina Ödülü : Sanlorenzo – Atilla
Dış Tasarım Ödülü : Abeking & Rasmussen – Excellence
İç Tasarım Ödülü : Lürssen – TIS
En Özel Yeni Süper Yat Ödülü : Abeking & Rasmussen – Excellence