Valérie Messika bu buzlu dünyadan ilham alarak, Skinny serisinin teknik esnekliği ile güçlendirilen ve pırlantadan oluşan bir ip üzerinde serbestçe hareket eden damla kesim pırlantalarının yarattığı ışıldama  ile adeta pırlanta fırtınası yarattı.  88 adet sallantılı pırlanta ile tasarlanan bu parça 506 saatte tamamlandı. Orta kısımdaki en büyük pırlanta ise 5,55ct.

Bir anne için günün en güzel zamanlarından biri, akşamları çocuklarına uykudan önce masal okuduğu zamandır. Aynı zamanda, bu yetişkinlerin masal dünyasına, sihir ve büyünün hüküm sürdüğü hayali alemlere dalmaları için bir fırsattır. Gustave Doré, Hans Christian Andersen, Kay Nielsen ve özellikle de Edmond Dulac’ın son derece güzel bir şekilde resmedilen kitaplarını yeniden keşfettiğimde, bir çocuk olarak benim hayallerimi oluşturan sayfaları bir yetişkin gözünden gözlemleme fırsatım oldu. Lüks Mücevherler, aslında artık büyümüş olan küçük kızların hayallerini aktarmak anlamına geldiği için, görsel ihtişamla hareket özgürlüğünü, cazibeyi ve çağımızın modernliğini bir araya getirerek, 22 özel parçadan oluşan bir masal koleksiyonu yarattım: Once Upon A Time.

Pırlantalara karşı duyduğum tutkuyu moda sevgimle birleştirerek, masalların temalarını “modacılık” duygusuyla keşfederek, beni bir zamanlar büyüleyen masalların bazı yerlerini yeniden yazdım. Bu parçalar geçmişin prenseslerinden esinlenmelerine rağmen top model Sasha Pivovarova tarafından takıldıklarında neredeyse fütüristik bir cazibeye bürünüyorlar. Çarpıcı çizgilere ve tutkulu bir karaktere sahip evrensel bir ikon olan Sasha, benim modern zamanın kadın kahramanı vizyonumu mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Ünlü fotoğrafçı Katja Rawles’ın kamerasıyla yakaladığı Messika’nın Yüksek Mücevher parçaları, kökleri zamanımızın ruhunda yatan bir punk rock yaklaşımına sahip. Bu iki güçlü kadınla birlikte çalışarak, bu eski masalların hikayelerini ultra-modern bir vizyonla ve modanın son trendlerinden esinlenen avangart bir stille yeniden yorumladım.”

The Snow Queen masalından esinlenilen 6 setten biri olan Diamond Whirl; Snow Queen masalında Gerda’nın Kai’nin üzerinden büyüyü kaldırdığı andaki ayna parçalarının dönüşünü ve onların dansı sembolize ediyor. Koleksiyondaki parçaların kavisli şekilleri bu dansı bize yeniden hatırlatırken, kolye, yüzük ve bileklikteki hareket edebilen damla kesim pırlantalar ise hareket ettikçe Messika’nın teknik uzmanlığını barındıran bir kasırga parıltısı ortaya çıkarıyor.