Düşündüğünüzden çok daha kısa bir sürede gergedanların üçte ikisi tükenebilir, bu acı olay gerçekleştiğinde gezegenimiz için geri dönülmez bir kayıp olacak. Bu tehlikenin sebebi ise izinsiz avlanma. Hublot, soyu tükenme tehlikesi altında olan gergedanların korunması için Kevin Pietersen ve SORAI (Save Our Rhino Africa India – Afrika ve Hindistan’daki Gergedanları Kurtarın) ile iş birliği yaptı.

Big Bang Unico SORAI ile elde edilen gelir sayesinde fonların büyük bir kısmı öksüz kalan yavru gergedanların bakımı ve korunması için doğrudan Care for Wild kuruluşuna ve havai termal istihbarat araçları kullanılarak gergedanların gece izlenme kapasitelerinin güçlendirilmesi amacıyla Güney Afrika Ulusal Parklarına aktarılacak. Dolayısıyla, bu modeli satın alacak 100 kişi Hublot’nun girişimine dahil olacak.

Yasadışı gergedan boynuzu ticareti ve izinsiz avlanma, geçtiğimiz Ağustos ayında Nesli Tehlike Altında olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine ilişkin Konvansiyon (CITES) sırasında Cenevre’de tartışılan konulardan biriydi ve söz konusu tartışmalar sırasında bu konuda aksiyon alınmasının aciliyeti ortaya kondu. Yasak avlanan kişilerden önünde olabilmek, her seferinde zamana karşı bir yarış. İzleme ekipleri ve termal istihbarat gibi inovatif teknolojileri kullanarak izinsiz avlanan kişilerden bir adım ileride olabiliyorlar. Gelecek nesillerimiz ve küresel biyolojik çeşitlilik ile ilgili bu hedefinde Kevin Pietersen’ın SORAI organizasyonunu desteklemekten gurur ve mutluluk duyuyoruz.

Ricardo Guadalupe / CEO of Hublot

Hublot ile SORAI arasındaki iş birliğini temsil eden 45 mm’lik seramik kasa, görkemli Afrika çalılarının kumlu tonlarına büründü. Ayrıca,  kadranı içerisinde beyaz bir gergedan silüeti barındırıyor. NATO kayış üzerine yerleştirilen Big Bang Unico SORAI, aynı zamanda kamuflaj desenli kauçuktan yapılan ikinci kayışla da görünümü tamamlanıyor. İkinci kayışının desenleri aynı zamanda saatçilik dünyasında bir ilk olarak; Vulkanizasyon (kauçuğa uygulanan ısıl işlem) teknolojisiyle, bir milimetrenin onda biri hassasiyet ile mükemmel bir şekilde çizilen kalıcı renklere sahip desenlerle üretiliyor. Model 100 adetle sınırlı sayıda üretilecek.