Hassaslığın zirvesindeki kronograf kol saati Defy El Primero 21, El Primero kronograf kalibresinin 21. yüzyıl versiyonunun ebedi mirasına damga vuran ve eşsiz bir stille birlikte performans çıtasını yükselten, devrim niteliğinde bir mekanizma ile donatıldı. Bugün bu fütüristik kronograf, günümüze dek ortaya konmuş en mükemmel versiyonuyla sunuluyor: Defy El Primero 21 Carbon.

Karbon fiberin gerçekten de eşsiz bir yönü var. Bu yüksek teknoloji ürünü kompozit malzeme, hafif olmakla birlikte son derece dayanıklı. Yumuşak başlı görünümü altında aynı zamanda da güçlü bir mesaj veriyor. Rastgele düzenlenmiş birbirlerini izleyen karbon fiber katmanlarının yarattığı eşsiz bir görsel etkinin yanı sıra ışıkla oyunlar oynayan karbon fiber sayesinde her bir kasa birbirinden farklı ve eşsiz. Büyüleyici görsel etkisi aynı anda hem gizemli hem de keskin. Bu da malzemeye çok yönlü ve rahatlıkla bilekte taşınabileceği hissini veriyor. Defy El Primero 21 ‘in bu versiyonunda, karbondan yapılan unsurlar sadece fasetli kasa ve daire şeklindeki bezel için değil, aynı zamanda tepe ve kronograf butonları için de tercih edildi. İki farklı kayış seçeneği de Defy El Primero 21 Carbon’un bilek üzerindeki ergonomisini tamamlıyor: siyah, dokulu kauçuk bir kayış ve tam anlamıyla kentsel bir görünüm için karbon efektiyle çalışılan özel bir kauçuk kayış.

Başka dünyalara ait izlenimi veren karbon bir kasayla ancak bu kasanın gizemli cazibesine uyabilecek bir mekanizma ve kadran tercih edilebilirdi. İlk olarak Defy El Primero 21 modelinde, saatte 360’000 titreşimlik (50 Hz) fevkalade ve rakipsiz bir hızla çalışan, 1/100 saniyelik üstün teknoloji ürünü kronograf kalibresine simsiyah bir uygulama yapıldı ve bu uygulama sayesinde inovasyon ürünü iskelet mekanizmanın, ışıldayan kenarları karanlıkta parlıyor. Aynı zamanda açık kadran da siyah renkli olmasına rağmen, tezat oluşturan beyaz indeksler sayesinde rahatlıkla okunabiliyor. Kadranın üzerine uygulanmış saat indeksleri gibi saat, dakika ve sürekli saniye ibreleri de, koyu renkli rutenyum kaplama ile boyutlandırıldı ve karanlıkta hafif bir ışıltı yayan siyah Superluminova ile dolduruldu. Rakipsiz yüksek hızlı kronograf fonksiyonunu vurgulayan merkezi 1/100 saniyelik ibre ile saniye ve dakika totalizörleri parlak kırmızı uçlara sahip karartılmış ibrelere sahip. Bu da Zenith’in günümüzün stil bilincine sahip saat tutkunları için yarının saatlerini yaratmayı amaçlayan neo-fütüristik mimari tasarım ruhunu barındıran bir görünüm.