Bu ayki konuğumuz: Doğuş Perakende ile Türkiye’ye giriş yapan ve ilk mağazasını geçtiğimiz Temmuz ayında İstinyePark’ta açan İtalyan Eleventy’nin kurucularından ve erkek koleksiyonları kreatif direktörü Marco Baldassari.

Finans sektöründe çalıştıktan sonra kendinizi moda dünyasında nasıl buldunuz?
Moda Sektöründe çalışmaya 1 7 yaşın­dayken yaz döneminde, babamın önce Cerruti ve sonra Maile Schoen’de bilişim müdürü olarak çalıştığı zamanlarda başladım; İtalyan zanaatkarlığına anında vuruldum diyebilirim. İşe temsilci olarak başladım, bu yüzden de satış ekibiyle beraber çalıştım, en iyi müşterilerin hepsini tanıma fırsatım oldu. “Sırrım” pazarı dinlemek ve pazarın tüm müşterilerden ne istediğini anlamak. Bu bir başlangıçtı; benim stilimi, felsefemi ve hayat tarzımı temsil edebilecek yeni bir marka yaratma hayalimle beraber yüksek kalite ürünlerin günbegün gelişmesine olan tutkumdu.

Eleventy’nin anlamı nedir?
Yükselme kavramından geliyor. Bizler için bir varış noktası yok, yalnızca başlangıç noktaları var. Sürekli yenilenmeye çalışıyoruz çünkü bir kişi bir noktaya vardığını düşünürse, bu onun için sonun başlangıcı olur. Her zaman ileri bakmak asıl gerekli olan şeydir. Heves, zorluklar karşısında özellikle de moda dünyası gibi temponun çok hızlı olduğu bir yerde azalmamalı.

Eleventy ne zaman kuruldu? Amacı ve misyonu neydi?
Eleventy 2007 yılında ben ve Paolo Zuntini tarafından kuruldu. Marka özellikle lüks, günlük moda tasarımı ve sofi terzi stili ile tanınıyor. “Sorumlu Moda” terimini kullanıyoruz çünkü hızlı-moda akımından ve onun talihsiz sonucu olan “kullan-at” kültüründen kaçınmaya önem veriyoruz.

Özgünlük bizim için anahtar kelime, zaten bu yüzden olağanüstü kaliteyi garantilemek, üste tam oturan ve kişinin formundaki güzelliği ortaya çıkaran kalıplar elde edebilmek için İtalya’daki en iyi üreticilerle çalışıyoruz Eleventy İtalya’daki üretim geçmişinden büyük gurur duyuyor, Erkek ve kadın giyim, aksesuar, ayakkabı, ev eşyaları ve parfümeri ürünlerimizin İtalya’da üretiliyor ve üretilecek olmasının nedeni bu. “Made in ltaly” tüm dünyada kıymeti bizim sandığımızdan daha fazla bilinen bir damga. Elimizde kıymeti ölçülemez bir geçmiş var ve bunu en iyi nasıl kullanabiliriz sorusunun cevabını bilmeliyiz.

Ayrıca İtalya’daki pek çok mikro-işletmenin zor zamanlardan geçtiği gerçeğini göz ardı etmemeliyiz. Bunların çoğu, her biri referanslı üretim sektöründe mükemmelliği temsil eden aile işletmeleridir. Biz bu sebeple ve ülke içinde halen çalışması gereken pek çok işletme olmasından yola çıkarak, dikey entegrasyon modeline uyan bir şirket kurmanın mantıklı bir hareket olmayacağına ikna olduk. Ayrıca bunu düşünmeksizin, bu şekilde, her bir üretim sektöründeki mükemmellikten gerçekten faydalanabiliyoruz. Ağımız, örneğin pantolon yapmakta usta bir firmadan, örgü işi yapmakta uzman başka bir firma vb firmalardan oluşuyor.

Yeni koleksiyonunuzda günlük SOFT FORMAL tarzından ilham aldınız.
Bu koleksiyonun başlangıç noktasını anlatabilir misiniz? SOFT FORMAL tarzın stil kodları nelerdir?

2019 İlkbahar-Yaz koleksiyonunu hazırlarken günlük yaşamım ve günün farklı dakikaları üzerine yaptığım çalışmalardan ilham aldım, günlük yaşam pek çoğumuz için spor salonunda başlıyor. Buradan yola çıkarak Eleventy iş hayatı ve günlük yaşam arasında bir diyalog kuran SOFT FORMAL stilini tanıtıyor. Yeni, resmi, daha genç, daha rahat ve modern bir konsept bu.

Türk erkeklerinin stili konusunda ne düşünüyorsunuz?
Ayrıca Türkiye’deki ilk mağazanız hakkındaki düşünceleriniz nasıl?

Türkiye her zaman Made in ltaly ürünleri odağında tutmuş ve bizim kalite ve detaya verdiğimiz önemi birleştiren Made in ltaly stilimizin kesinlikle değerini bilecek bir ülke. Türkiye’de monobrand mağaza açma projemizdeki ortağımız olan, iletişim kurarak Eleventy değerleri ve kültürünü her gün müşterilere iletebilen Doğuş Grubu ekibinin mükemmel profesyonelliği sayesinde büyük başarı yakalayan İstanbul’daki mağazamızla onur ve gurur duyuyorum.