İlk hangi modeli satın aldınız?
Tag Heuer Monaco, uzun zaman önce! On beş yıl önce saat sektöründen ayrılmaya karar verdikten sonra, saat takmadan ya da satın almadan uzun bir süredir yaşıyordum. Daha yaratıcı ve yenilikçi bir ortamda çalışmak istedim. ‘Yeni bir ürün önermek için geçmişe bakmak yerine icat etmek.’ HYT ve Preciflex projeleri fikrimi değiştirdi çünkü yepyeni bir yaratıcı alan geliştirme fırsatımız oldu. Modern bilimler, yüksek teknolojiler… Zamanı anlatmak için derinlemesine bir yöntemle kullanıldı. 3. milenyumdan saatler icat ettik. Bu tür fırsatlar 50 yılda bir gerçekleşir. En iyisi; şimdi gerçekleşiyor.

HYT saatlerinin temel tasarım ilkesi nedir?
Tasarım bir süreçtir ve bu sürecin canlı ya da güzel bir çizim ile ilgisi yoktur. Tasarım genellikle kendinize doğru soruyu sormak ve mümkün olan en iyi cevabı bulmaya çalışmakla başlar. Bizim iki sıvımız birbirine karışmaz, tamamlayıcı olduğu kadar, sanat ve bilim, yenilik ve gelenek arasında çağdaş ve zamansız bir gerilim yaratır. Karşı kuvvet olmadan kuvvet doğmaz. Yaratıcılık tam olarak bunun arasında yatıyor. Kayış ve kadranındaki birçok detay; durgun bir suyun yüzeyine ya da kristal bir kubbeye çarpan damlacıklar gibi birçok detaya sahip, çakıl taşının yumuşak hatlarından esinlenerek tasarlanan kasasına kadar, tasarım dilimiz oldukça akıcıdır. Saatlerimizin dinamik ve organik kavisli hatları aynı zamanda takıldığında bileğin üzerinde mutlak rahatlık sağlıyor.

Sıvı ile çalışmak söz konusu olduğunda limitleriniz neler?
Sıvı sistemimizi geliştirmek için birçok zorluğun üstesinden gelmek ve yenilikçi çözümler bulmak zorunda kaldık. lsı dengeleme, ileri kimya, mutlak sıvı sızdırmazlığı, yapışmaz kaplama, vb… Özellikle havacılık, tıp ve yarı iletken endüstrilerinde kullanılan en son teknolojiler sayesinde çözümler üretebildik. Aldığımız patentler, buluş­larımızı koruyor. Tıp sektörüne (mikro-enjektörler) ve diğer büyük lüks markalara da yardımcı olan kardeş şirketimiz Preciflex mikro-akışkan teknolojik platformu oluşturuldu. Bu teknolojik platformumuza dayanarak sınırlamalardan daha çok, fazlaca fırsat görüyo­rum. Tamamen yeni ve yaratıcı bir evren açıyoruz. Devamı gelecek!

Sıvıların renkleri nereden geliyor?
Hem renkli hem de şeffaf sıvıları dahili olarak icat ettiğimiz bir işlemle üretiyoruz. En yüksek kalite standartlarını kullanarak, sıvının renginin on yıllar boyunca değişmeyeceğini garanti etmek zorundayız. Sıvılardan birini renklendirmek için, esas olarak tıbbi görün­tüleme endüstrisinden gelen en saf ve en stabil boyaları kullanıyoruz. Formüller ve süreç gizli tutuluyor!

Hangi saat modelinin hikayesini kendinize en yakın hissediyorsunuz?
Skull koleksiyonu “zaman akışkandır” felsefemiz ve ruhumuzun çoğunu birleştiriyor. Skull “memento mori” veya “carpe diem” e atıfta bulunur: Kurukafayı gördüğünüzde, zamanın değerli olduğunu hatırlarsınız, anı yakalamak ve zevk almak istersiniz. En üst düzeyde pozitif semboldür. Bazen, şimdiki zamanın tadını çıkarmak için zamanı unutmak zorundasınız! Bu yüzden dakika göstergesini kaldırmaya karar verdik. Sürekli olarak kılcal damar içinde akan renkli sıvı size saati söyler. Ancak 25 dakika mı 27 dakika mı olduğunu bilemezsiniz: Çoğu zaman, özellikle anı yakalamak ve en iyi şekilde yararlanmak istediğinizde, buna gerek duymazsınız. Bu bir hedonist saat. Bir gün boyunca, kafatası şeklindeki cam tüpü dolduran renkli sıvı kafatası çiziyor, bu da geçen zamanın simgesidir!

Körükler nereden geliyor?
Körük saatlerimizin stratejik bir bileşenidir. Havacılık ve uzaydan saat yapımcılığına yüksek teknoloji transferine mükemmel bir örnek. NASA programları olmasaydı, HYT projesi mümkün olmazdı. Özel çok katmanlı metal alaşımlı körükler, saç telinin dörtte bir kalınlığındadır. Görmediğiniz üçüncü körük(H3 modelimiz hariç), görünen iki körükten birinin içinde gizleniyor. Pirinç tanesi büyüklüğünde, özel bir sıvı depolar ve patentli “termal kompansatörü” oluşturur ve saatin çok çeşitli sıcaklıklarda mükemmel çalışmasını sağlar.

Kullandığınız kasa boyutlarının büyük olduğunu biliyoruz, hiç 42 mm veya 38 mm gibi daha küçük bir boyutlarda kasa kullanmayı düşünür müsünüz?
H0 koleksiyonu 2017 yılında piyasaya çıktığından beri, ‘akışkan estetiğine’ sahip ürünler geliştirdik, çünkü müşterilerimize en iyi deneyimi sunmak istiyoruz. Saat kasasını tasarlarken, boynuzsuz, temiz bir daire şekli oluşturmaya karar verdik. Bağımsız çalışmalar, bir saatin boyutunu tanımlamak için kullandığımız ölçümün boynuzlara entegre edilmesi gerektiğini göstermiştir. 48.8 mm modellerimiz boynuzları olan 42-43 mm saatlere eşdeğer! Bu nedenle HYT, birçok bilek için uygundur.

Önümüzdeki yıllarda HYT’nin gelişimini nasıl görüyorsunuz?
İnsanın zaman algısı… Akışkan. Müşterinin deneyimini, katılımını ve dönüşümünü işimizin kalbine koyarak zamanı söylemenin yeni bir yolunu bulduk. Patentli akışkan teknolojimiz, zamanın sezgisel, modern görselleştirmesine izin verir ve bunu sürekli geliştirerek bunu tanıtmaya devam edeceğiz. Çağdaş olmak aynı zamanda geliştirdiğimiz ürünlerle tutarlı ve uyumlu olmak demektir. 200 yıldan daha uzun bir süre önce icat edilmiş olan bir tourbillon’u bininci kez tekrar kullanmak istemiyoruz. Patentli akışkan göstergemiz, ışık sistemimiz pilsiz veya elektronik, karmaşık saatlerin referans defterine nadir görülen çağdaş komplikasyonlar olarak girecektir. HYT’nin içinde zamanın düzenlenmesi ve sıvıların hareketi için enerji kaynağı olarak mekanik mekanizmaya sahibiz. Yakında yeni iş birliklerimiz olacak, bizi izlemeye devam edin!

İleride çocuklarınıza bırakmak istediğiniz bir saatiniz var mı?
Zaman hatırlanmaya değer bir an yapmadığınız sürece anlamsızdır. Bir nesneyi vermekten çok, hatıraları çocuklarımla paylaşmayı ve birlikte geçirdiğimiz güzel zamanları hatırlamalarını tercih ederim. Zaman değerlidir, herhangi bir saatten çok daha fazlasıdır!