Porsche, Yeni SUV modeli ve Cayenne Coupe’yi tanım. Yeni Cayenne Coupe dinamik hatları özel tasarım detaylarıyla diğer Cayenne modellerinden ayrılıyor. Yeni Cayenne modelinin öne çıkan özellikleri arasında tamamen kendine has bir arka tasarım, adaptif arka spoiler, iki tekli koltuğun özelliklerine sahip bir arka benç ve iki farklı tavan konsepti ile daha keskin hatlar bulunuyor.

Altı silindirli süperşaıjlı motorları ve üç litrelik piston hacmiyle Cayenne Coupe 250 kW değere ve 450 Nm’lik azami torka ulaşıyor. Sport Chrono Paketine sahip seri üretim araçlar O’dan 100 km/s’ye 6,0 saniyede ulaşırken, bu süre seçeneğe bağlı hafif spor paketle­rinde 5,9 saniyeye düşüyor. Aracın azami hızı ise 243 km/s. Sınıfının en iyisi olan Cayenne Turbo Coupe, dört litrelik VS motor, ikiz-süperşarj, 404 kW ve 770 Nm’lik azami torkla start çizgisinde yerini alıyor. Cayenne Turbo Coupe 0’dan 100 km/s’ye 3,9 saniyede çıkıyor ve 286 km/s’lik azami hıza ulaşıyor.

Yeni Cayenne Coupe’ de standart olarak dört kişi için geniş alan bulunuyor. Önde yeni entegre koltuk başlıkları olan sekiz yönlü spor koltuklar büyük bir rahatlık ve en iyi seviyede yanal destek sağlıyor. Coupe standart olarak arkada iki tekli koltuğun özelliklerine sahip bir arka benç ile donatılıyor. Alternatif olarak Cayenne modellerinde standart bir özellik olarak sunulan arka konfor koltukları herhangi bir ek masraf olmaksızın talep edilebiliyor. Arka koltuklarda seyahat eden yolcular Cayenne modeline kıyasla 30 mm daha alçakta yolculuk ediyor. Bu özellik, aracın alçaltılmış spor silüeti ile bolca tavan boşluğu kalmasını sağlıyor. 625 litrelik bagaj hacmi gündelik kullanım için ideal olup, arka koltukların kapatılması halinde 1.540 litreye çıkıyor.

Daha dinamik proporsiyonlarla özel tasarım unsurları birleşerek yeni Cayenne Coupe modeline zarafet kazandırıyor. Arkaya doğru inen çok daha dik tavan hattı Cayenne Coupe’nin daha dinamik görünmesini ve sınıfındaki en spor görünüşlü model olmasını sağlıyor. Ayrıca Coupe’nin dikkat çekici si/üetini vurgulayan tavan spoiler’ı ile bu etki destekleniyor. Ön cam ve A sütunu, 20 mm kadar aşağı çekilen tavan köşesi sayesinde Cayenne’de olduğundan daha alçak bir görünüm kazandırıyor. Yeniden tasarlanan arka kapılar ve çamurluklar aracın omuzlarını 18 mm genişleterek genel anlamda daha kaslı görünmesini sağlıyor. Arka plakanın tampona entegre hale getirilmesi aracın yere daha yakın görünmesini sağlıyor.