Öngörü ve birinci sınıf teknik uzmanlığın cesur ifadesi… Mekanik evrimin somut ispatı… Panerai’nin özgün ve özel dilindeki olağanüstü gelişmenin temsilcisi Lo Scienziato geri döndü!

Lo Scienziato’nun etkileyici geçmişi gayet iyi biliniyor. Koleksiyonun ilk saati, 2010’da Toskanalı deha Galileo Galilei’nin gökyüzüyle ilgili gözlemlerinin 400’üncü yıldönümü onuruna tasarlandı. La Scienziato, kararlı inovasyon hamlelerinin gücüyle, Panerai’nin mevcut teknik ve zihinsel sınırlarını zorlayarak yeni bir boyutun heyecan verici ufuklarını ortaya koydu. Neredeyse on yıldır mekanik ve stil özellikleri azimle geliştirilen bu model, bugün yeniden sahnede ve baskın varlığıyla dışa dönük karakterini bir kez daha kanıtlıyor. De­ğişime direnmeden kusursuzluğu arayan yeni Luminor Tourbillon GMT, Panerai Laboratorio di ldee’nin en iddialı projelerinden biri.

Görünümü büyük ölçüde değişen Luminor Tourbillon GMT – Lo Scienziato’nun güçlü kişiliği, kumlama finisaj işlemi uygulanan ve daha dik eğim verilen Grade 5 titanyum kasa ile artık daha belirgin. Fiziksel varlığını açıkça yansıtan kasa, sofistike görünümü sayesinde, dokunulduğunda hoş bir duygu veriyor. Yarattığı etkiyi pekiş­tiren bir diğer unsur bezel, kurma düğmesi ve kurma düğmesini koruyan Safety Lock tm aletinin koluyla oluşturduğu görsel kontrast. Hepsi somut karakteri ve uyumlu yapısıyla ünlü bir diğer materyal olan Carbotech’ten yapıldı. Başrollerden birinde bu monokrom spektrumla tezat yaratan asker yeşili kadran var. Kayan rakamları çevreleyen kenarlık, küçük saniye kadranı, 24 saat sayacı ve güç rezervi göstergesi göz alıcı. Tam anlamıyla yepyeni bir görünüm…

Luminor Tourbillon GMT, içinde taşıdığı P.2005/T kalibre ile güçlü kimliğini tartışmaya yer bırakmadan yansıtıyor. Panerai’nin ilk kez 2016’da çıkardığı, şirket içinde üretilen GMT fonksiyonlu elde kurmalı mekanizma, Maison’un daha önce hiç kullanmadığı sıra dışı, yenilikçi yapısıyla göz dolduruyor. Tepeden tırnağa değişime uğrayan geleneksel mekanik saat tasarımından geri kalan yegane unsur, steam punk tarzının etkisindeki mekanik yorum. Sonuç seri halinde monte edilen ve altı günlük güç rezervi sağlayan üç yaylı tambur (patentli) dahil orijinal, modern bir yaklaşıma sahip minimalist bir tasarım. Panerai’nin etkileyici gücü ve teknik becerilerinin sonucunda, kafesi volana dik doğrultudaki eksen üzerinde 60 sani­ye yerine her 30 saniyede bir dönecek şekilde tasarlanan tourbillon ile birlikte saatin performansı artıyor. Mekanizma da güç rezervi göstergesinin ilk kez saatin ön yüzüne yerleştirilmesini sağlayacak biçimde geliştirdi. Hem fazlasıyla faydalı hem de göz okşayan bir özellik. Modelinin orijinal kayışının dışında siyah Velcro’dan yapılan, kömür grisi dikiş ve titanyum toka ile donatılmış ekstra bir kayışla sunuluyor.