İnsanoğlunun Ay’a ilk adımlarını atarak hem tarihi hem de olasılığın sınırlarını yeniden yazmasının üzerinden 50 yıl geçti. Omega bu altın yıl dönümünü, astronotlarla ve Apollo 11 görevinin mirasıyla çok özel bir bağa sahip olan yepyeni Speedmaster ile kutluyor.

Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, 21 Temmuz 1969’da Ay yüzeyinde yürüyen ilk insanlar oldu. Ay yürüyüşü yalnızca iki buçuk saat sürdü ancak başarıları, uzay keşifleri tarihinde belirleyici bir iz bıraktı. Bu ikonik olay sırasında, Omega Speedmaster Professional, Ay’da kullanılan ilk saat oldu. Apollo 11 görevi, Omega’nın hatırı sayılır uzay mirasında kesinlikle en kutlu an. Bu noktaya varan yolculuk ise 10 yıldan daha uzun bir süre önce, 1957 yılında ilk Omega Speedmaster saatin tanıtılmasıyla başlamıştı.

1969 yılında tüm dünyanın gözü Apollo 11 üzerindeyken, her bir teknolojik parça ve set mutlak bir doğrulukta olmalıydı. Hataya yer yoktu. Bu nedenle, o zamanlara geri dönüp bakmak ve saatlerine herkes tarafından güvenildiğini bilmek Omega için büyük bir şeref. 50 yılın ardından, insanlığın en önemli saatinde zaman ölçmüş ol­mamızla halen büyük bir gurur duyuyoruz.

Apollo 11 ‘in başarısı, 1969’da dünyanın dört bir yanında tutkulu bir şekilde kutlanıyordu. 25 Kasım günü, Ay’a iniş yapan kahramanların şerefine Houston, Texas’ta bir “Astronotlara Saygı Yemeği” düzenlenmişti. Yemek özellikle NASA uzay programında yer alan astronotlara takdim edilen Omega Speedmaster saat ile dikkat çekiyordu. Speedmaster BA 145.022 modeli saat, 18 ayar sarı altından yapılmıştı ve nadir görülen bordo bir bezele sahipti. Kasa arkasında ise şu ifade yazılıydı: “İnsanoğlunun uzay macerası, zaman aracılığıyla zamana not düşülüyor.” Bu altın Speedmaster’ın içinde calibre 861 mekanizma yer alıyordu ve 1969-1973 yılları arasında yalnızca 1014 adet üretilen bu model, Omega’nın numaralandırılmış ilk anı modeliydi. İlk üretilen saat ABD Başkanı Richard Nixon için, iki numaralı saat ise ABD Başkan Yardımcısı Spiro Agnew için üretilmişti. Ancak ABD hükümetinin hediye verme konusundaki katı protokolleri nedeniyle bu saatler sonradan Omega’ya iade edildi.

Kasa, bilezik, kadran, saat indeksleri ve ibrelerin tamamı, koyu lacivert bir gökyüzünde parlayan Ay’dan ilham alınan rengiyle benzersiz yeni bir alaşım olan 18 ayar Moonshine ‘” altından üretildi. 1969 yılındaki tarihi saate sadık kalan Omega, bordo bezel halkası kullandı. Bu kez malzeme, özel bir patent bekleyen seramikti (ZrO2) ve takimetre ölçeği de Ceragold ‘” malzemeden yapıldı. Omega tarihi meraklıları için tasarımda kadran, tepe ve kordon tokasında olmak üzere bir dizi vintage Omega logosu kullanıldı.