Tarihte Ay’a yapılan ilk yolculuk olan Apollo 8 görevinin 50. yıl dönümünde, Omega yeni Speedmaster Dark Side of the Moon Apollo 8 saatini gururla tanıtıyor. Omega, uzay keşifleri alanında rakipsiz bir mirasa sahip. Speedmaster saatleri, tarihin en büyük uzay görevlerinden birçoğunda astronotlar tarafından güvenle kullanıldı. 1968’deki Apollo 8 görevi de bunlara dahil. Bu ekip, Ay’ın karanlık yüzeyini gören ilk insanlar oldu ve bu başarının mirası, OMEGA’nın yeni Speedmaster saatinde güzel bir şekilde kutlanıyor.

İçindeki karartılmış mekanizmayı sergileyecek şekilde ustaca iskeletleştirilmiş kadrana baktığınızda, benzersiz tasarım hemen göze çarpıyor. Köprüleri ve ana plakayı Ay yüzeyinin gerçekçi görüntüleriyle titiz bir şekilde süslemek için mekanizmanın kendisi de lazerle kesildi. Tıpkı Ay gibi, mekanizmanın da benzersiz iki yüzü bulunuyor. Kadrana bakan yüz, Ay’ın yüzeyini Dünya’dan görüşümüzü temsil eden açık renkteyken; saatin arkası da yalnızca astronotların görebildiği karanlık yüzü simgeliyor.

Omega bu yeni tasarımda saatin tamamını siyah zirkonyum oksit seramikten üreterek popüler “Dark Side of the Moon” inovasyonunu kullanıyor. Bu koyu tonlara kontrast olması için vernikli sarı renkte kronograf ibreleri tercih edilirken; saatin takimetresi ve tepesi de Super-LumiNova kaplamalı. Siyah-sarı tema, delikli deri kayışta da devam ediyor. Kayışın içinde sarı kauçuktan bir bölüm yer alıyor.

Kasa arkasında, ünlü “DİĞER TARAFTA GÖRÜŞÜRÜZ – WE’LL SEE YOU ON THE OTHER SIDE” sözünün işlemesi bulunuyor. Apollo 8 görevindeki Komuta Modülü Pilotu Jim Lovell, Ay’ın uzak tarafına doğru yapılan o ilk yolculuğun başlangıcında böyle söylemişti. Uzay aracının telsiz iletişiminden çıkmasından saniyeler önce, Lovell kumanda merkezine son olarak bu rahatlatıcı kelimelerle seslenmişti.

Ay’ın o gizemli uzak yüzünü belki çok az sayıda insan görebilecek ama Omega Speedmaster Dark Side of the Moon Apollo 8 saat takmak, uzay keşif tarihiyle özgün bir bağ kurmak gibi. Calibre 1861’in karartılmış ve süslemeli bir versiyonu olan ve Ay’a ilk inişin anısına 1869 adı verilen mekanizması da orijinal Moonwatch mekanizmanın ve Omega’nın uzaydaki efsanevi hikâyesinin anımsatıcısı niteliğinde.