Efsane yarış otomobil markası Lotus Cars bir ilke imza atarak ilk tam elektrikli İngiliz hiper otomobili olan ‘var olan, ilk yaşayan’ anlamında ki Evija’yi Londra’da Dünya’ya tanıttı.

Royal Motors’un Türkiye temsilcisi olduğu Lotus Cars, 2017 yılında Çin otomobil üreticisi Geely tarafından satın alınarak yeni nesil Lotus modelleriyle meraklılarının karşısına çıkacağının mesajını vermişti. 1.3 Milyar Dolarlık bir yatırımın ardından markanın vizyonunu Evija modeli ile gösterdi. Firmanın tarihinde çığır açan Dünyanın en güçlü ilk seri üretim hiper yol otomobili olan Lotus Evija, 2000 beygirlik gücüyle 100 km hiza 3 saniyeden kısa bir surede çıkar ve 18 dakikada tamamen şarj olduktan sonra 400 km yol yapabilme yeteneğine sahip.

Lotus’un kurucusu Calin Chapman’in hafiflik ilkelerinden yola çıkılarak üretilen ultra hafif tek parçalı karbon fiber monokok gövdesiyle yalnızca 1680-kilogram olan ve Lotusun bugüne kadar ürettiği en hafif otomobil olma özelliğine sahip Evija sadece 130 adetle sınırlı olup, 2020 yılında üretimine başlanacak.