Bu yıl 75’incisi düzenlenen Venedik Uluslararası Film Festivali, Jaeger-LeCoultre’nin Joaillerie 101 koleksiyonundaki pembe altın kasalı iki yeni modelin tanıtımına sahne oldu. Joaillerie 101 isminin özellikle kadınlar açısından birçok anlamı bulunuyor: Saat uzmanlığının yetkin mücevhercilikle buluştuğu, hiç bitmeyen bir hikaye… Geçmişi 1929’da Joux Vadisi’ndeki Grande Maison’da tasarlanıp üretilmiş dünyanın en küçük mekanik mekanizmasına uzanan, eşsiz bir hikaye… Bu iki orijinal modeli süsleyen pırlantaların altında, dünyanın en küçük mekanizmasını yaratan tarihi bir uzmanlık saklı. Joaillerie 101 Reine ve Joaillerie 101 Feuille’in pembe altın versiyonları dünya kadınlarına başrolü, hem gündüz hem de gecenin kadın kahramanları olmayı vadediyor.

Jaeger-LeCoultre Kalibre 101, 1929’dan beri kusursuz minyatürleştirme sanatındaki ustalığıyla öne çıkıyor. Kalibre 101’e ünlü Duoplan mekanizması ilham verdi.  Duoplan mekanizmasının karakteristik özelliği biri diğerinin üzerinde yer alan iki yatay düzleme bölünmesiydi. Artık neredeyse yüz yaşına basan ve tüm o yılların uzmanlığından yararlanan Kalibre 101 bugün hâlâ dünyanın en küçük mekanik mekanizması. 0.2 cm3’lük hacmi, 14 mm’ye 4.8 mm boyutları ve 3.4 mm’lik kalınlığıyla her Jaeger-LeCoultre Kalibre 101 eşsiz. Tüm parçalar özel olarak üretiliyor ve ayarlanıyor. Ağırlığı aşağı yukarı bir gram olan mikro-mekanik şaheserin içerdiği 98 bileşen sadece bir avuç saat ustası tarafından elde monte edilebiliyor. Balansın saatte 21.600 Hz frekansla salındığını da hatırlatalım: Hassas mühendislik açısından olağanüstü bir teknik meydan okuma bu.

İkonik Jaeger-LeCoultre Kalibre 101 bazen az, bazen çok değişen ama daima tutkuyla biçimlenen kadınların arzularına, zamana ve modaya yenik düşmeden kendini uydurmasını bildi. Pembe altın kasalı iki yeni versiyon da bunun kanıtı. Joaillerie 101 Reine ve Joaillerie 101 Feuille, Venedik Uluslararası Film Festivali’nin büyüleyici dünyasını en iyi şekilde yansıtmak için 110 pavé kesim pırlantayla süslendi. Pırlantaların her biri Manüfaktür ustaları tarafından elde dizildi ve düzenlendi. Gümüş kaplama opalin kadrandaki iki Dauphine stili saat kolu ebedi feminenliği simgeliyor. Mekanik seçkinlik ile kusursuz mücevherin birlikteliğine pembe altından daha fazla güzellik katan ne olabilir ki? Bu tensel, feminen ve zamansız değerli metal yeni başrolüne mükemmel yakışıyor. Joaillerie 101 Reine asaletiyle nasıl hemen göze çarpıyorsa, Joaillerie 101 Feuille bir o kadar gizemli. Bir yaprağın zarafetini yansıtan ve baş süsü şeklini alabilen kapağı isteğe göre açılıp kapanarak geçen zamanı gözler önüne seriyor. Parlak kesim ve baget kesim pırlantalarla süslü organik çizgilerin kavislerinin altındaki saat kadranının da gözlerden saklanması ya da gün ışığına kavuşması mümkün. Saat yapımcılığı mekanizmasının yıldızına yaraşır, son derece etkileyici bir kostüm.