Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel, çok-eksenli tourbillon’lar alanında daha fazla gelişme kaydetmek adına daha önceki gyrotourbillon saatlerinde bulunanlardan önemli ölçüde küçük bir gyrotourbillon içeriyor. Mekanizmanın boyutunu küçültmek ekseriyetle hata payını da düşürmek anlamına gelir; başarılı minyatürleştirme çalışılmalarının fazlasıyla değerli ve kompleks kabul edilmesinin nedeni de bu. Jaeger-LeCoultre daha küçük bir gyrotourbillon tasarlayarak gerçekten rahat takılabilen 42 mm’lik kasa boyutuna sahip gyrotourbillon modelini yarattı ve yüksek komplikasyon özelliklerini günlük kullanım keyfiyle saate ve bileğe taşıdı. Her model 18 adet limitli olarak üretildi.

Jaeger-LeCoultre 1833’te komplike İsviçre saat yapımcılığının beşiği Joux Vadisi’nde kuruldu. O tarihten beri de hassas zaman tutma işlevi adına bıkıp usanmadan yeniliklere imza atıyor. Şirket kurucusu Antoine LeCoultre’un ilk icatlarından biri, mikronu ölçebilen ilk alet olan Millionometer’dır. Üstün kaliteli finisaj işlemleri ve zanaatkarlıkla bir araya gelen iddialı ve endüstriye yön veren yenilikler şimdiye kadar 1200’den fazla kalibre geliştiren, şirket çatısı altında saat yapımcılığı ve saatçilik alanında 180 farklı uzmanlık barındıran, 400’ü aşkın kayıtlı patenti bulunan ve şirkete ait Metiers Rares atölyesinde guilloche ile grand feu mineleme gibi asırlık dekorasyon tekniklerine hayat veren Jaeger-LeCoultre’nin onurlandırdığı gelenekler arasında. Grande Maison, 2019 Salon lnternational de la Haute Horlogerie’ de sabit güç mekanizması, Westminster çan melodili dakika tekrarlayıcı ve perpetuel takvim özellikleriyle donatılmış ilk Gyrotourbillon Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Prepetuel modelini saat severlerin beğenisine sunuyor.

Londra’daki Westminster Sarayı’nda bulunan Big Ben saatinin ünlü melodisine herkes aşinadır. Westminster çan sesinin dört bölümlü melodisi her çeyrek saatte farklı sekanslar ve farklı uzunluklarda çalınan dört notadan oluşur, Dakika tekrarlayıcı aktive edildiğinde, çeyrek saatleri belirten Westminster çan melodisini üretmek için dört set gong ve tokmak kullanan Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel, kendisini prestijli çınlamalı saatlerin arasına yerleştiren kompleks bir mekanizma ihtiva ediyor.

Çok-eksenli tourbillon’un ve şirketin en sofistike komplikasyonlardaki uzmanlığını ispatlayan dakika tekrarlayıcının yanı sıra pragmatik kullanımıyla gündelik yaşamı kolaylaştıran bir horolojik fonksiyon barındırıyor: Perpetuel takvim, Adından da anlaşılacağı gibi perpetuel takvim daima çalışmak üzere tasarlandı. Farklı uzunluklardaki aylar arasında manuel ayarlama yapmayı gerektirmeden doğru tarihi otomatik olarak gösteriyor. Artık yıllarda Şubat ayının sonundaki ekstra günü bile hesaba katıyor. Perpetuel takvimin yaygın kullanılan konfigürasyonu tek bir yönde ayarlanabilir, fakat Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel kullanıcı deneyimini ve rahatlığını önemseyen bir saat; dolayısıyla tarih mekanizmaya zarar vermeden ileri ya da geri yöne ayarlanabiliyor, Ayrıca ibre tarzı tarih göstergesi enfes bir görünüme sahip döner maşayı mümkün olan en iyi biçimde gözler önüne sermek için tourbillon aralığının üzerinden atlayarak saatin hassaslık vurgusunu pekiştiriyor.

Her saat mekanizmasında en önemli parça regülatör organı, yani bir saatin zamanı en hassas biçimde ölçmesine izin veren balans çarkı ve balans yayından oluşan düzenektir. Tourbillon ise pozisyon hatalarını bertaraf ederek regülatörün zaman tutma performansı­nı artıran kronometrik bir yükselticidir. Jaeger-LeCoultre’un döner eşapmanlardan ödüllü klasik tourbillon kalibre 978’den, eşiksiz uçan tourbillon’a, çeşitli çok-eksenli Gyrotourbillon saatlerinden, eğik-eksenli Spherotoubillon ve Master Ultra Thin Minute Repeater Flying Tourbillon’ daki uçan balans ile birlikte çığır açan uçan tourbillon’a kadar uzanan şirket içi tourbillon uzmanlığının eşi benzeri yok.

Jaeger-LeCoultre, tourbillon alanındaki benzersiz çeşitliliğini aynı şekilde derinden kavradığı balans yayı teknolojisiyle destekliyor: Şirket içindeki araçlarla şekillendirerek en gelişmiş tourbillon saatlerinin bazılarında kullandığı ileri teknoloji ürünü küresel balans yayı.

Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel hassaslık adına çıkılan keşif yolculuğunu sabit güç (constant force) mekanizmasıyla yeni bir seviyeye taşıyor. Sabit güç yayının eklenmesiyle saatin dakik işlemesindeki odak noktası tourbillon’un dönüş çapının ve onun hassas regülasyonun çok ötesine geçiyor. Master Grande Tradition Gyrotourbillon Westminster Perpetuel sabit güç mekanizması bir dakikalık dönüşlerde güç tedarikindeki hassasiyeti, zıplayan dakika kolunun zaman gösterimindeki dakikliği ve tekrarlayıcı sesinin dakikliğini vurguluyor.