Erozyon asla bir anlık değil, evrimin sadık hikaye anlatıcısıdır. HYT’nin zamanın akışına olan sağ duygusu da tamamen aynı yolu izliyor. Aynı, erozyonun dünyamızdaki kıymet verdiğimiz dağ zirvelerini, vadileri ve sahilleri şekillendirdiği gibi, H5 de zaman algımızı dikkatli bir şekilde şekillendiriyor. Zamanın akışını sergileyerek, ne olduğunu, olanı ve ne olabileceğinin değerini anlamamıza yardımcı oluyor. Katman katman, element element, zamanın özü ve alakası ortaya çıkıyor. Çünkü, zaman ve yenilik her zaman hareket halindedir.

Yeni tescilli 501 kalibre, karşıtların özeti olarak kusursuz bir uyum sağlar.  Saatçilik dünyasının konfor alanının dışında geçirilen üç yıllık gelişim süreci, mekanik ve sıvı teknolojisinin potensiyel paradoksal gücünü kullanan tek bir mekanizmaya yol açtı.  Cömert boyutları ve şeffaflığı, sonucun etkili olduğu kadar güzel olduğunu da kanıtlıyor. HYT, zamanın ilerleyişini görselleştirmeyi seviyor; bu yüzden H5’in çığır açan mekanizması aynı zamanda estetik ve teknik bir sıçramadır.

Modelin manuel mekanizması, geçmişi ve yakın geleceği temsil eden kılcal bir tüpün içindeki birbirine karışmayan iki farklı renkteki sıvının, tutarlı bir şekilde doğru miktardaki enerjiyle serbest bırakılmasını sağlıyor.  Safir kasa arkasından görülebilen yeni karmaşık mil sistemi, saat ve dakika göstergelerinin onüç farklı, yani birbirinden bağımsız şekilde ve senkronize olarak ayarlanmasına imkan sağlıyor. Büyük kavisli bir kol mekanizmanın iş birliği içindeki parçalarını birbirine bağlıyor. Bu; karmaşık zincirleme bir reaksiyonu düzenleyerek, insan saçından dört kat daha ince olan düzenleyici körüklere karşı baskı yaparak, zamanın bir sonraki 12 saatlik yolculuğunu başlatır. HYT, ustalıkla sanat ve bilimin aynı alanı paylaşmasına olanak sağlıyor.