Bilim, çarpışmaların nadiren bir kazayla alakalı olduğunu ve aslında etkileşimlerle alakalı olduğunu öğretir. HYT tarafından tasarlanan H1.0 mekanik horoloji ile sıvı teknolojisinin yapıcı bir şekilde birbirleriyle çarpıştığı hoş bir ortam yaratıyor. Elde edilen sonuç ise, fiziksel enerjinin patentli bir sıvı modülüne enjekte edilmesini gözler önüne seren bir saat. Girift mekanizma ile çok katmanlı körüklerin güçlerini birleştirmesiyle, zaman kelimenin tam anlamıyla ivme kazanıyor.

H1.0, üç boyutlu şeffaflıkla güçlendirildi. Hangi açıdan bakılırsa bakılsın, bu saat, sıvıları kullanarak şimdiyi, geçmiş ve geleceğin bağlamına yerleştirerek, zamanın geçişinin görselleştirilmesine mimari bir yaklaşım getiriyor. İskeletleştirilmiş mekanik mekanizmanın özel olarak geliştirilen tüm unsurları, saf işlevselliğin büyük resmini oluşturmak üzere yakın bir iş birliği içerisinde hareket ediyorlar. Net bir şekilde görülebilen güç rezervi göstergesinden saniyelerin akışını gösteren çarka kadar, zaman devamlı hareket halinde. Saatin yandan görünümü bile, kasanın dış kısmının derin yivlerine gömülü duran, kesilip çıkarılmış rakamlar aracılığıyla zamanın geçişinin hikayesini anlatıyor.

HYT H1.0’ın üç versiyonu bulunuyor. Gümüş, siyah ya da antrasit kasa finisajları, geçen zamanla birlikte birbirlerine karışmaksızın tam zamanında akan parlak mavi, yeşil ya da kırmızı renkli sıvıları tamamlıyor. Tüm bu unsurlar, hafif dokulu siyah kauçuk kayış ve titanyum toka ile bilek üzerine güvenle yerleştiriliyor.