Su ve zaman, HYT’nin anavatanı olan kıtayı Meksika’dan ayırır. Üç eşsiz HYT H20 saati ise, Meksika’da gerçekleşecek olan üç fuarla – EMWA Fest, Berger Fest ve SIAR – bu elementleri ve yerleri birbirlerine bağlıyor. HYT için sıvıların ve zamanın akışı gerçekten önemli. Bunlar, özel bir APRP mekanizması barındıran patentli mikro-akışkan modülüne sahip H20’nun esin kaynağı olan, özünü oluşturan ve ona yön veren iki unsur. Bir kereye mahsus olarak üretilecek üç model, zamanın hoş hareketini yerelleştirmek amacıyla Meksika bayrağının renkleriyle birleşiyor. Yerçekimine meydan okuyabilen bir saat için, mesafeleri aşmak çocuk oyuncağı.

H20, 3 boyutlu transparanlığı ve zaman içerisinde mükemmel bir biçim alan pürüzsüz bir taşı anımsatan şekliyle zamanla ilgili radikal perspektifler sunuyor. Sıvıları kullanarak zamanın akışını büyüleyici bir şekilde ölçen bu saat, HYT’nin temelinde yatan sanat ile bilim arasındaki birlikteliği sergiliyor. Meksika’dan esinlenen üçlemede, siyah sıvı geçen zamanı gösterirken, saydam karşıtı geleceğin getireceklerini yansıtıyor. Kılcal tüpün altında ve rakamlar ile ibreler üzerinde kullanılan soluk yeşil C7 Super-LumiNova®, karanlık çöktükten sonra zamanın ölçülebilmesini destekliyor. Akan bir nehir gibi, yaşam da hareketsiz kalmaz. Şimdi, geçmiş ile geleceğin, gündüzle gecenin her zaman değişen buluşma noktasında zarif bir şekilde yüzer. Her bir parçanın eşsizliği ise, bezel üzerinde kullanılan ve siyah kasa ile kayışın gizemli havasıyla kontrast yaratan kırmızı, beyaz veya yeşil renkleriyle vurgulanıyor.

Çan biçiminde bir kavanozu andıran safir cam, zamanın geçişinin merak uyandıran yandan görünümünü sunuyor. Bu görüntü, insanın zihninde bir bilim laboratuvarının eski ekipmanlarını canlandırırken, hayal gücünde de değerli bir sanat eserinin, ki bu durumda zamanın korumalı teşhirini canlandırıyor. Yandan bakıldığında, iskelet rakamlar, işaretler ve gösterge okları adeta havada süzülüyormuş gibi görünüyor. H20, bir bütün olarak, zamanın ve mekanın size ait bir bağlamda boyutlarının farkına varmak ve keşfetmek için bir davetiye. Akordeonu andıran iki körüğün açılı bir şekilde konumlandırılması, zamansallık perdelerinin ardına bakmak için bir aralık oluşturuyor. Sıçrayan dakika ibresi, tepe pozisyonu göstergesi ve termal gösterge de titiz bir şekilde yaratılmış olan bu zaman sahnesinde sergilenen canlı performansın diğer unsurları. H20 akışın özünü hatta kıtalar arasındaki akışın özünü izliyor ve kucaklıyor.