İdeal pratik saati yaratma arayışı içerisindeki Bell & Ross 2005’te, son derece basit bir temele dayalı olan bir uçağın kokpitini kol saatine dönüştürme fikriyle geleneksel saat üretim kodlarını kırmıştı. Orijinal bir konsept olmanın da ötesinde, Instruments koleksiyonu sadece havacılık dünyasını anımsatmakla kalmıyor, aynı zamanda anında tanınabilen modeller sunuyor.

Felsefesine sadık kalan Bell & Ross, her bir enstrümanın hassasiyet, okunabilirlik, güvenilirlik ve performans açısından bir referans noktası olduğu uçak kokpitlerinin analog enstrümanlarından esinlenen yeni bir versiyon piyasaya sürüyor: BR03-92 BI-COMPASS. Bell & Ross, bu saatle, zamanı ölçmenin geleneksel yaklaşımına bir alternatif sunarak, söz konusu navigasyon aletlerinin grafik stilini mümkün olduğunca orijinallerine yakın bir şekilde yeniden yaratıyor.

BR03-92 BI-COMPASS’ın tasarımının sadeliği, iç kısmındaki yapıların karmaşıklığını gizliyor. İki katlı bir temel üzerine kurulan kadran üzerinde, bir dakika dairesi ile donatılan ufak bir “basamak” aracılığıyla, dakika yolunun yer aldığı dış kısım ile ana merkez parçası birbirlerinden ayrıldı. Okunabilirliğin arttırılması adına, saat gösterimi merkezde yer alırken, saat ve dakika derecelendirmeleri orijinal enstrümanlarda olduğu gibi, ana kadran üzerinde yer alan dakikaların öne çıkarılması amacıyla birbirlerinden ayrıldı.

Saatin okunması, derecelendirilmemiş olan bağımsız eş merkezli bir disk aracılığıyla, merkez üzerinde bulunan yeşil üçgen biçimindeki bir işaretle sağlanıyor. Bu modelin tasarımı ve yapısının teknik zorluğu, en üst düzeyde saat üretim uzmanlığı gerektiriyordu: Saatin güç rezervinin ya da hassaslığının azalmamasının sağlanması amacıyla son derece hafif bir diskin yaratılmasına ihtiyaç vardı.

Ayrıca, deforme olmaması veya sürtünme riski oluşmaması için de diskin yeterince dayanıklı olması gerekiyordu. Bu iki yönlü zorluk, özel malzemelerin ve yeni tekniklerin geliştirilmesini gerektirdi. Disk dönerken, en yakın mikrona ayarlanması diskin sürekli olarak paralel olmasını sağlıyor. Montajın hassaslığı, uzman saat ustaların tüm teknik bilgisine başvurulmasını gerektiriyor. Rakamlar için kullanılan tipografi ise, analog havacılık sayaçlarında kullanılan (Isonorm) ile aynı.

Yeni BR03-92 BI-COMPASS, kullanıcısına bir uçağın kokpitinin bir parçasına sahip olduğu hissini verecek, dolayısıyla da hem havacılık tutkunlarını hem de saat koleksiyoncularını mutlu edecek.