Üç boyutlu, açık kadrana ve mekanizmaya sahip Nebula, kalbindeki in-house üretim mekanizmasını göstererek adeta görsel bir şölen sunuyor.  38 mm çapındaki altın kasası yenilenerek, hipnotik etki yaratan mikro-mekanik manuel kurmalı mekanizmasının görünümü büyütüldü.

Görünümdeki dengeye dikkat edilmesinin yanı sıra, Nebula’nın güçlü cazibesi; her dişlinin ve çarkın yükseklik, büyüklük ve yerleşimine göre hesaplanan çap ve oran ayarlamalarından kaynaklanıyor. Saatin kasa, kadran ve mekanizma gibi farklı parçalarının bir araya getirilmesi yerine, Nebula tüm parçaları bir bütün olacak şekilde harmanlanarak tasarlandı. Örneğin, bu karmaşık kalibrede bulunan on köprüden daha azı kullanılsaydı kadranı oluşturamazdı.

A&S 5101 kalibrenin hem önden hem de arkadan yatay ve dikey olarak simetrik bir şekilde dengelenmiş yapısı, saat severlerin rafine Nebula 38mm’ye olan hayranlıklarını açıklıyor. Kadranda, yukarıdan aşağıya doğru 90 saatlik güç sağlayan çift tulumba, aşağıda bulunan küçük saniye ve balans çarkıyla birlikte simetriyi sağlıyor. Mekanizmanın etrafına sabitlenmiş cilalı kenarlara sahip oluklu üçgen köprülerden yedisi, geleneksel mimarinin çağdaş bir şekilde yorumlanmasını sağlıyor.

“Nebula” (Latince “bulut”), ölen bir yıldızın patlamasıyla ortaya çıkan dev bir toz ve gaz bulutunu tanımlayan astronomik bir terim ve aynı zamanda da yeni yıldızların oluşmaya başladığı bölgedir. Heykelsi etkiye sahip mekanizmanın etrafına sabitlenmiş yedi adet köprü ise, adeta merkezden etrafa doğru yayılan yıldız patlamasının izlenimini yaratıyor.